NÚDZOVÝ STAV MÁ CHRÁNIŤ VLÁDU PRED NAHNEVANÝMI ĽUĎMI
Predstavitelia strany SMER – sociálna demokracia upozornili slovenskú verejnosť na možné praktické dôsledky núdzového stavu, ktorý na Slovensku od dnes platí. Jeden z príkladov uviedol predseda strany Robert Fico: „Bude sa konať svadba. Podľa pokynov vlády maximálne s účasťou 50 ľudí. O druhej ráno niekto zavolá na políciu, že na svadbe nie je 50, ale 80 ľudí. Príde hliadka a viete, ako vyzerajú svadobčania o druhej ráno. Dôjde ku konfliktu medzi svadobčanmi a policajnou hliadkou, dôjde k strkanici, padne aj nejaká facka, viaceré potýčky končia tým, že policajt spadne na zem, prípadne iné násilie. Okamžite prichádza do úvahy trestné stíhanie pre trestný čin útoku na verejného činiteľa. Za normálnych okolností by z toho bola zrejme podmienka. Podľa paragrafu 323 trestného zákona, ak dôjde k takej situácii, keď je vyhlásený núdzový stav, páchateľovi hrozí trest odňatia slobody 12 až 25 rokov, alebo doživotie.“ Rovnako, za krádež spáchanú v núdzovom stave dostane páchateľ 10 až 15 rokov.
Podľa strany SMER – SD pri schvaľovaní núdzového stavu chráni vládna koalícia iba samú seba. Núdzový stav je podľa Roberta Fica v príkrom rozpore s Ústavou SR. SMER – SD má pripravený návrh, ktorý podá na Ústavný súd o posúdení ústavnosti vyhlásenia núdzového stavu. Ústavný súd musí do 10 dní rozhodnúť, či núdzový stav je vyhlásený v súlade s ústavou. „My k vyhláseniu núdzového stavu nemáme nič. Máme len uznesenie vlády SR. Nie je k tomu žiadna predkladacia ani dôvodová správa. Len sa dozvedáme, že je vyhlásený núdzový stav na celom území Slovenskej republiky na 45 dní a súčasne bol požiadaný minister hospodárstva, aby predložil vládne nariadenie, ktoré zabezpečuje hospodársku mobilizáciu.“ Robert Fico ďalej pokračoval: „Ústavný zákon o bezpečnosti jasne hovorí, že v prípade núdzového stavu môže dôjsť k obmedzeniu základných ľudských práv v určitom rozsahu, ktorý je presne popísaný v ústavnom zákone. Znamená to, že vláda, keďže nepovedala nič, iba že vyhlasuje núdzový stav, že sa automaticky obmedzujú všetky základné ľudské práva, ktoré sú popísané v zákone? Alebo to znamená, že nie je možné obmedziť žiadne z tých práv, ktoré sú tam napísané?“ pýta sa predseda strany SMER – SD.
Podľa predstaviteľov strany vláda dosiahla pár vecí. Po prvé – nič to nerieši, pokiaľ ide o pandémiu. Po druhé – zabezpečili si, že sa môže maximálne 50 ľudí niekde stretnúť, občania teda nemôžu demonštrovať a protestovať. Po tretie – ukladanie výnimočných trestov za porušenie zákona.
Čo teda strana navrhuje: „Poďme spoločne všetci, nie len politici, malo by to urobiť Slovensko, mala by to urobiť Generálna prokuratúra, mala by to urobiť prezidentka Slovenskej republiky, požiadajme Igora Matoviča, nech zvolá mimoriadne rokovanie vlády, nech zruší toto rozhodnutie o vyhlásení núdzového stavu a nech vydajú nové rozhodnutie o vyhlásení núdzového stavu, ak si myslia, že núdzový stav je spôsob, ako bojovať proti pandémii. Ale chceme vedieť, či sa to týka celého územia Slovenska alebo iba ohnísk. Samozrejme chceme vedieť, prečo 45 dní. Ďalej na ktoré ľudské práva sa vzťahujú obmedzenia. Chceme dôkladnú dôvodovú správu a úplne najčistejšie by bolo, keby to bolo aj predmetom rokovania Národnej rady.“
Robert Fico avizoval, že pokiaľ vláda do večerných hodín neopraví toto rozhodnutie, v piatok podá strana SMER – SD návrh na Ústavný súd SR, aby preveril možnú protiústavnosť vyhlásenia núdzového stavu.
tlačový odbor strany SMER – sociálna demokracia